İNTE MEDİKAL

İntegratif Tıp Enstitüsü olarak, kronik hastalıkların tedavilerini destekleyerek iyileşmeyi hızlandıran medikal cihazlara yer vermeyi amaçladık. İlk adım olarak; tıbbi gözetime ihtiyaç duymadan, profesyonel ve kişisel kullanım için geliştirilmiş evde veya ofiste de kullanılabilen medikal cihazları tercih ettik. 

Medikal Cihaz seçimindeki temel kriterlerimiz:

Ürünlerin asgari güvenlik, sağlık ve çevre koruma gereklerine göre denetlendiğini / değerlendirildiğini gösteren Medikal CE Belgesine sahip olması.

ISO 13485 Tıbbî Cihazlar Kalite Yönetim Sistemleri Standardına uygunluk belgesinin olması.

Cihazın fonksiyonuna ve amacına temel olan bilimsel teorinin cihaza etkili bir şekilde uyarlanmış olması, 

Cihazın kapsamlı test raporlarının bulunması, referanslarının güçlü olması, olumlu kullanıcı yorumlarının bulunmasıdır.


BRAINCES CİHAZI

Sizlere sunduğumuz medikal cihazlarının ilki, kendi markamızla  üretilen  depresyon, insomnia ve anksiyete tedavisinde kullanılan BRAINCES cihazıdır. 
Cranial Electrotherapy Stimulation / CES tedavisinin uygulanmasını sağlayan, profesyonel ve kişisel kullanım için uluslararası standartlarda üretilmiştir.

CES tedavisi nedir?

Kulağa yerleştirilen elektrotlarla uygulanan özel üretilmiş mikroakım darbelerinin hedef beyin bölgelerine uygulanmasını amaçlar. New York (USA) da “Columbia- Presbyterian Medical Center” Direktörü Dr. Daniel Kirsch’in tarafından geliştirilmiştir. CES Tedavisi, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration / FDA) tarafından depresyon, anksiyete ve insomnia tedavilerinde kullanılmak üzere özel bir tedavi yöntemi olarak onaylanmıştır (FDA, 2012).

CES Çalışma Prensibi

CES tedavisi kulağa yerleştirilen elektrotlarla sağlanan nabız atışına benzeyen  mikro akım darbeleri hipotalamus bölgesinden başlayarak beynin hedef bölgelerine uyarmaya başlar.

Küçük elektriksel vurular:

Beyin sinir hücrelerini yeniler ve onarır.

Anormal beyin dalgalarını düzeltir ve dalga aktivitesini belirgin şekilde geliştirir.

Beyinde endorfin, serotonin, noradrenalin, dopamin gibi kimyasal ileticileri artırır,

Kortisol hormonu, stres hormonu ve nöroadrenalin salgılanmasını azaltır.

Strese bağlı kalp atışlarını ve kan basıncını düzenler, cilt ısısını düzene koyar, elektriksel ve diğer fizyolojik sinyalleri geliştirir.

 

 Neden BrainCES?

Sizlere sunduğumuz CES Cihazı; dünyada üretilen CES Cihazları incelendikten ve  bazılarının numuneleri satın alınıp bizzat kullanılıp denendikten sonra tercih edilmiştir.

Tercih Nedenlerimiz:

1. Tıpkı mobil telefonlarda olduğu gibi, şarj edilebilen Lityum pilleri kullanılmasıdır, (Klasik pillerin kullanıldığı durumlarda, pillerin sürekli değiştirilmek durumunda kalınması maliyet yaratmaktadır. Pil zayıfladıkça cihazın performansını düşürmesi bir başka risk unsurudur.)

2. BrainCes cihazında, sadece düz mikro akım uygulaması değil, ayni zamanda darbeli mikro akımın uygulanması ve darbe gücünün değiştirilebilmesi bir başka üstünlüğüdür.

3. Kulak elektrotları ucunda bulunan minicik kulak yastıkları çabuk yıpranmaktadır. BrainCes cihazıyla birlikte aldığınız, çok sayıda yedek kulak yastıkları yıprandıkça değiştirilmesine olanak sağlamaktadır. (Cihazların ucundaki minik yastıklar kullanıldıkça yıpranıyor  ve  mikro akımı kulağa iletemediği için; kulak elektrotunun değiştirilmesi gerekiyor. Bazı firmalar, yedek kulak elektrotu üretmediği için yenisi alınamıyor ve cihaz kullanılamıyor. Bazı cihaz modellerinde, yedek kulak elektrotu olsa da, yenisini almak sürekli maliyet yaratıyor.

4. Kulağa takılıp uygulanmaya başladığı zaman, baş dönmesi, hafif yanma vb. hisler yaratması cihazın çalıştığının göstergesidir. Seans bitiminde uyku halinin gelmesi, rahatlama duygusunun yaşanması; tedavi etkisinin kanıtıdır. En önemlisi de kullanmaya başladıktan bir süre sonra semptomlarınızın azaldığını veya ortadan kalktığının deneyimlenmesi gerekir. 

 UYGULAMA ALANLARI

Ana cihaza bağlı kulak elektrotları ile uygulanan darbeli mikroakımın, aşağıdaki üç hastalık grubunun CES (Cranial Electrotherapy Stimulation) ile tedavi edildiği FDA tarafından onaylanmıştır.

1. Depresyon (Otizm spektrum bozukluğu, Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite (DEHP), Şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar, Bipolar bozukluklar, Majör depresif bozukluk, Obsesif Kompulsif Bozukluklar (OKB), Travma sonrası stres bozukluğu gibi durumlara eşlik eden tüm Depresyon tedavileri için kullanılır.

2. Anksiyete (Yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi) ve panik atak gibi tüm anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılır)

3. İnsomnia (Uyumakta güçlük çekmek, kabuslardan dolayı yeterli uyuyamamak, uykudan düşük enerjiyle uyanmak, aniden uyanmak veya çabucak uyanmak, uykuda ışığa ve sese duyarlılık gibi tüm uykusuzluk sorunlarının tedavisinde kullanılır)

Ayrıca; Bağımlılık, Dikkat Eksikliği, Zihinsel İşlevlerde Güçlük, Psikolojik Kaynaklı Ağrılar, Migren, Nevrasteni, Kognitif disfonksiyon (zihinsel yavaşlama) sorunlarında tedavi protokolüne dahil edilebilir

HANGİ HASTA GRUPLARI KULLANMAMALIDIR? 

 • Epilepsi hastaları
 • Kalp pili kullananlar
 • Hamileler
 • Beyin kanaması riski olanlar

KULLANIMLA İLGİLİ UYARILAR

 • Araba kullanırken, komplike ve tehlikeli mekanik araçları çalıştırırken kullanılmamalıdır
 • Çok fazla zaman ve efor harcayarak aynı pozisyonda uyarım yapmaktan kaçınınız.
 • Eğer ciltte yanma durumu olursa, cihazı tekrar kullanmadan önce birkaç dakika dinlendirmek gerekir ve bir süre daha kullanmak için elektrot pozisyonunu hareket ettirmek gerekir.
 • Elektrotların hasar gördüğü tespit edilirse, tam zamanında durdurulmaları gerekir.
 • Kulak klips elektrotları göğse yakın tutulmamalıdır.

CES Tedavileriyle ilgili bazı araştırmalar

FDA tarafından onaylanana CES Tedavisiyle ilgili makaleler, hakemli dergilerde yayınlanmıştır. Kontrolsüz, kontrollü tek kör, plasebo kontrollü çift kör, yalancı cihaz (shame) kontrollü çalışmalarla ve açık klinik çalışmalarla bilimsel değeri kanıtlanmıştır.

 • Wisconsin Üniversitesinden Jarzembski ve araştırma grubu hayvan deneylerinde akımın limbik sistem boyunca kanalize olduğunu saptadılar. Limbik sistemde bilindiği gibi psikofizyolojik temel beyin alanlarıdır. (1,2)
 • Austin, Teksas Üniversitesi biyomedikal mühendislik bölümünden Ferdjallah, 1 amperlik akımın beynin talamik bölgesine ulaştığını gösterdi. Bu bulgular, 1 amperlik akımın nörotransmitter (kimyasal taşıyıcı) üretimini ve salınımını etkilemek için yeterli düzeyde olduğunun kanıtıdır. (1,3)
 • Mikro akım tedavileri; ağrı mesajlarından sorumlu beyin bölgelerini, nörotransmiter (kimyasal taşıyıcı) oluşumunu ve önemli hormonların üretimi ve kontrolünü denetleyen HPA (Hipotalamo-Pitüiter-Adrenal) eksenini uyarır.
 • Mikro akım tedavilerinin ilaç tedavileri ile aynı anda kullanımında ilaç kullanımının üçte bir oranında azaldığına dair pek çok çalışma vardır. (4-10) Tennessee Medical Center Üniversitesinde 5 farklı çalışma serisinde köpek denekler incelendi. Köpeklerin beyinlerindeki kimyasal dengeyi bozan, parkinson benzeri belirtiler yapan ilaçlar kullanıldı. Hayvanların ilaçlar kesildikten sonra normal davranışlarına dönmesi için 4-7 güne ihtiyaç duyuluyordu. Farklı olarak CES Tedavisi uygulanan köpeklerde 3-7 saat içinde nörokimyasal dengenin belirgin olarak oluştuğu gözlendiği) Yazarlar bu çalışmalar sonunda, CES Tedavisinin “Presinaptik membranda kimyasal ileticilerin sinaptik aralığa geçişini indüklediğini ve replasman nörotransmitter maddelerinin üretimini artırdığı” sonucuna ulaştı. Daha sade bir ifade ile sinir hücre zarı geçirgenliğini artırdığı, hücre içi kimyasal depocukları çoğalttığı söylenebilir. (1,3)

 

Adınız Soyadınız *
E-posta *
Gsm *
Not Açıklama


CAPTCHA  
X