• Kuruluş Bilgisi

   

  Enstitümüz; GAPS Sağlık Derneği Tüzüğündeki projelerin bilimsel çalışmalarını kurumsallaştırmak amacıyla yola çıkmış ve derneğin ilk yönetim kurulundan doğmuştur. Grup sinerjisiyle; İntegratif Tıp Enstitüsü adı, misyonu, faaliyetleri ve projeleri ortaya çıkmış ve daha da gelişmeye devam etmektedir. Dr. Asuman Kaplan Algın başkanlığında,  Prof. Dr. Dilek Çolak'ın bilimsel danışmanlığında, Dr.Mehtap Abay’ın  stratejik danışmanlığında,  Gonca Zeybek’in koordinatörlüğünde çekirdek bir kadro ile kurulmuştur.


  • ENSTİTÜ ve DANIŞMA KURULU BAŞKANI
   Dr.Asuman KAPLAN ALGIN

 • Danışma Kurulu Başkanı

  drasuman@integratiftipenstitusu.com • 1969 yılında Antalya’da doğan Asuman Kaplan Algın ilk, orta ve lise öğrenimini Antalya’da tamamladı. Tip egitimine Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde devam ederken bir yıl ara vererek İngiltere'de dil eğitimini almasının ardından 1993 yılında mezun oldu.

  1996'da Nanjing ve 1997'de Pekin Üniversitelerinde teorik ve pratik Geleneksel Çin Tıbbı ve Akupunktur eğitimlerini tamamladı. 2004 yılından beri Cerrahpaşa, Yeditepe, Atatürk, Meram, Adnan Menderes, Yıldırım Beyazıt ve Sağlık Bilimleri üniversiteleri akupunktur eğitimlerinde eğitmen olarak görev almaktadır.

  2008 yılında akupunktur uzmanı Amerikalı Dr. Martha Lucas'ın yanında MeiZen kozmetik akupunktur, nabız teşhisi, infertilite ve QiGong eğitimlerini alarak bunları Türkiye'ye taşıyan, uygulayan ve Türkiye'de sertifikalı eğitimlerini düzenleyen ilk doktordur ve aynı zamanda Dr. Lucas'ın Avrupa koordinatörüdür.

  Akupunkturun yanısıra kupa hacamat, nöralterapi, mezoterapi, fitoterapi, proloterapi, hirudoterapi, hipnoz, apiterapi, nöroproloterapi, posturoloji, ozon, CGF, PNI, fonksiyonel tıp ve GAPS tedavilerini uygulamaktadır.

  GAPS Practitioner Sertifika eğitiminin ilk katılımcılarındandır. 2015 yılından beri aktif GAPS Danışmanı olup aynı zamanda Sertifikalı GAPS Danışmanlarının temsilcisi ve GAPS Danışmanları Bilgi Paylaşım toplantılarının koordinatörüdür. 2018 yılında kurulmuş olan GAPS Derneğinin başkanıdır.

  Ege Üniversitesi Tıbbı Biyokimya Ana Bilim Dalı'nda Tıbbi Biyokimya doktorası yapan KAPLAN ALGIN, merkezi ABD’de olan Walsh Research Institute Türkiye temsilcisidir. İntegratif Tıp Enstitüsü’nün kurucusu ve başkanıdır.

  Evli ve iki erkek çocuk annesidir. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Aynı zamanda lisanslı dalgıç, profesyonel sualtı fotoğrafçısı ve tenis oyuncusudur.
  • BİLİM KURULU BAŞKANI
   Prof.Dr.Dilek Çolak

 • BİLİM KURULU Başkanı

  drdilekcolak@integratiftipenstitusu.com • 19 Haziran 1962’de İnebolu’da doğdu, çocukluğu Kastamonu’da geçti. 1973’de Ankara Namık Kemal İlkokulu, 1976’da Ankara Namık Kemal Ortaokulu, 1979’da Ankara Fen Lisesi ve 1985’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

  1985-1988 yılları arasında Niğde ve Antalya Verem Savaş dispanserlerinde mecburi hizmetini tamamladı. 1988’de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı ve 1992’de Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olarak aynı bölümde Doçent ve ardından Profesör oldu.

  Viroloji alanında doktora yaptı. 1993 ve 1997 yıllarında Fransa’da Paris Antoine Beclere Hastanesi Bakteriyoloji-Viroloji Laboratuvarı’nda, 2000’de gene Fransa’da Paris Kremlin Bicetre Hastanesi Mikrobiyoloji-İmmünoloji Laboratuvarı’nda toplam sekiz ay süre ile çalıştı.

  Viral enfeksiyonların tanısı, moleküler mikrobiyolojik testler ve mikrobiyota analizleri mesleki ilgi alanıdır. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalesi bulunmaktadır. 2014 yılında Aile Danışmanı olmuştur. 2010 yılından bu yana kognitif rehabilitasyon ve hastalıklardan korunmada beslenme modelleri ile ilgilenmekte, Fonksiyonel Tıp Akademisi eğitimlerine kursiyer ve eğitmen olarak katılmaktadır.

  Sertifikalı GAPS Practitioner ve GAPS Sağlık Derneği’nin kurucularından ve dernek yönetim Kurulu Üyesidir. 


  Öğrencilik yıllarında resim dalında ulusal ve uluslararası yarışmalarda kazanılmış çeşitli ödülleri bulunmaktadır. Ankara Fen Lisesi’nde üç yıl boyunca Kız Basketbol Takımı ve Kız Hentbol Takımı’nda yer almış, ayrıca atletizm dalında 200 metre, 400 metre ve 4x100 metre bayrak yarışlarında Türkiye Şampiyonası’nda okulunu başarı ile temsil etmiştir.

  Boş zamanlarında örgü örmek, yağlı boya resim yapmak, kitap okumak ve kısa denemeler yazmak en sevdiği uğraşlar arasındadır. Araba ile sakin yörelere seyahat etmekten, köpekleri ile yürüyüş yapmaktan ve yüzmekten hoşlanmaktadır. Evli ve bir kız çocuğu annesidir.


X