Kategoriler

İNTEGRATİF NÖROPSİKİYATRİ

İNTEGRATİF NÖROPSİKİYATRİ

Kurum olarak, fiziksel hastalıklarda olduğu gibi zihinsel (mental) hastalıkların da tedavi edilebileceğine ve nöropsikiyatrik hastalıkların o kişinin kaderi olmadığına inanıyoruz. Temel yaklaşımımız, psikiyatrik belirtileri ilaçla bastırmak yerine hastaya bütüncül olarak yaklaşmak; hastanın beslenmesi, çevresel koşulları, yaşam tarzı, fiziksel durumu, bağırsak mikrobiyotası, epigenetiği, beyin biyokimyası, psikolojik ortamı ve duygusal durumu dikkate alınarak; iyileşmeyi engelleyen koşulları ortadan kaldırıp, beynin ve tüm fiziksel bedenin kendisini iyileştirme yeteneğini desteklemektir.

Tedavi stratejimize göre; modern tıp verileri, hastalığın teşhisinde ve tedavi sürecinin izlenmesinde; medikal ilaçlar ise akut durumlarda ve tedavinin ilk basamağında yer alacaktır. İyileşme sağlandıkça ve semptomlar kaybolmaya başladıkça yavaş yavaş ilaç dozlarının azaltılması ve hastanın tamamen bu ilaçlardan kurtulması amaçlanmaktadır.

Ağır psikiyatrik hastalıklardan iyileştikten sonraki aşama da tedavi kadar önemlidir. Bu hastaların sosyal yaşama, iş yaşamına; daha doğrusu hayata yeniden adapte olmaları hastalığın tedavisi kadar önemlidir. Enstitümüzün psikiyatri bölümü olarak projelerimizin önemli bir ayağı da Hastalık Sonrası Yaşama Uyum aşamasıdır.

X